آدیداس کیست یا چیست؟

آدولف داسلر نام شرکتش را به آدیداس تغییرداد که این نام برگرفته از اسم و فامیل خودش است (ادی داسلر).هرچند خیلی از مردم فکر می کنند که ادیداس مخفف جمله “هرروز درباره ی ورزش رویاپردازی میکنم.” است(All Day I Dream About Sport) . آدیداس از زمانهای خیلی پیش تولید کننده کفش بسکتبال بوده و یکی از برندهای معتبر بسکتبال در جهان است. همه چیز ، وقتی که شما لقب امپراتور را دارید.وقتی فرانتس بکنباوئر نخستین گرمکن آدیداس را در بازی های ملی به تن کرد ، شرکتآدیداس تجارتی نوین را آغاز کرد که تا پیش از آن فقط به دلیل تولید کفش هایش به معروفیت جهانی دست پیدا کرده بود.

به گفته ی یکی از مورخان: “در آن زمان، در هر خانواده حداقل یک نفر در یکی از این دو شرکت استخدام شده بود.” و به سختی می شد درشهر خانواده ای را پیدا کرد که بینشان بحث و جدال نباشد. آن زمان که هنوز هیتلر بر مسند قدرت بود و تفکرات نژادپرستانه خود را بر جو کشور آلمان که مجری مسابقات المپیک آن دوره هم بود گسترش داده بود، کمتر کسی حاضر به همکاری و اسپانسرینگ یک ورزشکار سیاه پوست می شد چرا که در صورت قهرمانی و کسب موفقیت احتمالی آن ورزشکار اسپانسرش با مشکالت فراوانی برای ادامه فعالیت در کشور آلمان روبرو می شد با اینحال آدی این ریسک را پذیرفت و این ورزشکار سیاه پوست که تا آن زمان اسپانسر مناسبی هم پیدا نکرده بود حاضر به همکاری با آدی و پوشیدن کفشهای تولیدی آدیداس شد.

با پوشیدن این کفش به راحتی می توانید به کوه پیمایی های چندین ساعته بپردازید و آسیبی به زانوان و کمر خود وارد نکنید. آدیداس استایل (به انگلیسی Adidas Style) زیر مجموعه ی آدیداس اورجینال است که به تولید لباس های اسپورت مطابق با مد روز و مناسب برای جوانان، رقاص های خیابانی و خوانندگان مشهور می پردازد. کتانی ادیداس AX مناسب کوه نوردی و مسیر های سخت و ناهموار است و محافظت خوبی از پا در شرایط سخت آب و هوایی می کند. فروشگاه تخفینو از انواع و اقسام برند های جهانی را با کیفیت مناسب و تولید ملی در خود جای داده است. گرچه چالش های رقابتی برایش کم نبود اما درن هایت با ادغام ادیداس با شرکت های دیگر و خرید شرکت ریبوک و استخدام بهترین متخصصان طراحی پوشاک ورزشی به رقابت تنگاتنگ با نایک درامد.

دهههای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، رقابت در این صنعت به اوج رسید و موقعیت آدیداس را بهعنوان برترین برند ورزشی بهخطر انداخت.لوگوی گُل سهپر آدیداس که امروز برای برند adidas Original استفاده میشودمرگ آدی، تنها دلیل دوران سخت آدیداس نبود. برنارد تاپی در ان زمان در نجات شرکت های ورشکسته متخصص شناخته ای بود و برای ساخت آینده ی خود این پول زیاد را برای خرید شرکت ادیداس قرض گرفته بود. شرکت ادیداس در سال ۱۹۹۳ به روبرت لوئی دریفوس با قیمتی چندبرابر وامی که بانک به تاپی داده بود فروخته شد..در نتیجه بانک سود کلان کرد و تاپی اعلام ورشکستگی.دریفوس ثابت کرد که یک مدیر لایق و شایسته است و یک جورایی ادیداس را زنده کرد.