تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

شرکت آدیداس در سال ۱۹۴۸ توسط آدولف داسلر تاسیس شد. رودولف شرکت کفش ورزشی پوما را راه اندازی کرد و داسلر آدیداس را به عنوان یک شرکت در سال ۱۹۴۹ ثبت کرد. این دو جوان با ایجاد تغییراتی در کفش های ورزشی توانستند کفش هایی با وزن سبک، با کیفیت والبته زیبا تولید کنند. چهار مدال طلا اونز از المپیک ۱۹۳۶ تا حد زیادی موجب بهبود شهرت شرکت شد و ورزشکاران در سراسر دنیا خواهان تهیه یک جفت از کفش های برادران داسلر شدند. شش سال بعد تمامی ورزشکاران آلمانی در المپیک برلین با کفش برادران داسلر وارد میدان شدند.

او پس از بازگشت از جنگ مدیر یک شرکت تولید چینی شد و بعدها توانست وارد بازار چرم شود. در المپیک سال ۱۹۲۸ تمام ورزشکاران آلمانی از کفشهای این دو برادر استفاده کردند، اما پس از چند سال رابطه بین این دو برادر با مشکل مواجه شد و برادر کوچکتر فعالیت خود را با برند پوما آغاز کرد. پدر آدولف داسلر یک کارگر تولیدی کفش در 20 کیلومتری شهر نورنبرگ بود و مادرش در یک خشک شویی کار می کرد، آدولف پس از اتمام مدرسه اش در کنار پدر خود در کارگاه تولیدی کفش مشغول به فعالیت شد اما پس از مدتی مجبور به شرکت در جنگ جهانی اول شد. در سال ۱۹۳۶، بردران داسلر نمونه هایی به بازی های المپیک ۱۹۳۶ در برلین فرستادند جایی که آنها در تلاش برای متقاعد ساختن ورزشکار شهیر آمریکایی جسی اونز برای پوشیدن این کفشها بودند و در اصل این اولین حمایت ورزشی از یک ورزشکار آفریقایی آمریکایی بود.

در واقع اولین کارگاهی که آدولف برای خودش به وجود آورد تا در آن کار تولیدی را انجام دهد، خشک شویی مادرش بود. سپس آدولف برای اولین بار در سال 1920 شروع به تولید کفش های ورزشی در خشک شویی مادرش کرد. در رقابت های دوی ۸۰۰ متر زنان Lina Radke-Batschauer اولین ورزشکاری بود که موفق به کسب مدال طلا با این کفش ها شد. کفش آدیداس برای اولین بار در بازی های المپیک ۱۹۲۸ مورد استفاده قرار گرفت و برای اولین بار از کفش های ورزشی با قابلیت “ناودانی ها و خوشه” پرده برداری شد. اونز کفش ها را خرید، در مسابقات پوشید و ۴ مدال طلای المپیک را کسب کرد.

اما با این خرید، آدیداس رسماً توانایی رقابت با شرکت نایک را پیدا کرد. فعالیت می کند و یک شرکت هلدینگی می باشد که برندهایی مانند ریبوک، شرکت لوازم گلف تیلورمید و شرکت راک پورت زیر مجموعه این برند و این شرکت محسوب می شوند. امروزه آدیداس یک شرکت هلدینگ است و شرکت تولید لباس ورزشی ریبوک، شرکت لوازم گلف تیلورمید و شرکت راک پورت زیر مجموعه آن به حساب میآیند. در سال ۱۹۹۳، یکی از کارشناسان کسبوکار از این عبارت برای adidas استفاده کرد: «برندی که پنج گلوله به سرش شلیک شد».علاوهبر رقابت شدید با برندهای دیگر، بحرانهای مدیریتی نیز در دهههای آخر قرن بیستم به آدیداس ضربه زدند. سیاستی که آدیداس در استانداردهای محل کار در دست گرفته بود، شامل آزادی کارگران و مذاکرات دسته جمعی کارمندان با کارفرما و تلافی نکردن از کارگرانی که باعث بروز مشکلاتی میشوند، است.