تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

برند آدیداس در تولید لوازم داوران و وسایلی که کشور ها و لیگ های سراسر جهان از آن استفاده می کنند نیز فعالیت می کند و به همین دلیل این برند را به عنوان بهترین تولید کننده کفش تحسین می کنند. چون آدولف نام آديداس را از کلمه اول نام کوچک و سه کلمه نام بزرگ خود برگزيده بود، پس انتخاب تعداد سه نوار نيز همين ايده را برای او همراه داشت آدی داسلر سعی کرد که از طراحان باسليقه و حرفه ای لباس استفاده کند. او این تجهیزات بیاستفاده را بازیافت کرد و آنها را به عنوان مواد اولیه کفشهایش به کار برد.

ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، با دیگر برند معروف دنیا یعنی آدیداس به میدان رفت؛ ولی هیچ قرارداد اسپانسری در کار نبود و برخلاف عرف، این فدراسیون فوتبال ایران بود که به برند مذکورِ آلمانی پول پرداخت تا لباسها را به تن کند! ایران در جام جهانی 2018 روسیه، با دیگر برند معروف دنیا یعنی آدیداس به میدان رفت؛ ولی هیچ قرارداد اسپانسری در کار نبود و برخلاف عرف، این فدراسیون فوتبال ایران بود که به برند مذکورِ آلمانی پول پرداخت تا لباسها را به تن کند! شاید همینجا، بزرگترین طعنه به مسئولان ایرانی زده شده است؛ درحالیکه کشور بزرگی مانند ایران از گرفتن میزبانی رقابتهای آسیایی یا حتی میزبانی متمرکز بازیهای مهم در ایام کرونا، ناتوان مانده، قطر، کشوری که در زمان پیشرفت ایران، انگشت به دهان مانده بود، قرار است برگزارکننده یکی از مهمترین اتفاقات ورزشی دنیا یعنی جام جهانی باشد.

نتیجه شده آنکه کشور کوچکی مانند قطر، یکی از دو غول تجاری دنیای فوتبال را جذب خودش کرده و با بستن قراردادی سفت و سخت، به همکاری با آنها به صورت حرفهای پرداخته است. این شرکت به دلیل محصولات مرتبط با ورزش مانند کفش ، پیراهن ، ساعت و لوازم جانبی در رتبه ۶۱ ام قرار دارد. پس از این واقعه بود که برادران داسلر از سراسر دنیا نامه هایی مبنی بر تقاضا برای استفاده از کفش های آن ها توسط ورزشکاران دریافت کردند. برادران داسلر تقاضای زیادی از سراسر دنیا برای استفاده از تولیدات کفش آن ها توسط قهرمانان دریافت می کردند و ظرف زمان اندکی فروش چشم گیری را در سال ثبت کردند.

این برند ورزشی آلمانی نام دامنه خود را هم به «سرویس نام اتریوم» یا ENS ثبت کرد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد ، در بین لیست برندهای بزرگ دنیا، پوما جز جدیدترین شرکت هایی است که با خرید یک دامنه (URL) غیرمتمرکز توکن غیرمثلی خود را عرضه کرده است و در همین راستا نام کاربری توییتر خود را به Puma.eth تغییر داده است. پس از این واقعه از سراسر دنیا ورزشکاران نامه هایی برای شرکت آدیداس ارسال می کردند و خواستار خرید کفش های این شرکت بودند. آدیداس دارای زیر مجموعه های مختلفی است که کمپانی هایی اعم از تولیدات ورزشی برند ریبوک، برند تیلورمید شامل لوازم گلف و همچنین راک پورت از شرکت های زیر مجموعه آدیداس می باشند که این موضوع کمپانی آدیداس را به هلدینگ تبدیل کرده است.