تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

آدیداس سالها است که برای بسته بندی محصولات خود از Asia Pulp&Paper، سومین تولید کنندهی تولید کاغذ در جهان که به خاطر تخریب مناطق ارزشمند در جنگلهای انبوه اندونزی به نام «جنایت کار جنگلی» شناخته میشود، کاغذ خریداری میکند. داستان از این قرار بود که وقتی نیروهای متفقین به کارخانه برادران داسلر رسیدند، لوله تانکها را به سمت آن نشانه رفتند. انتخاب وایتزر باعث شد تا چند مدال طلای آن المپیک را درو کند. هر چند کمبود مواد اولیه باعث شد که در آغاز کارش با سختیهای زیادی روبهرو شود اما همین ماجرا به او جسارت داد تا چهارچوبهای اصولی را کنار بگذارد و روش خودش را به بوته آزمایش بکشاند. از طرفی، رودولف دردسرهای بسیاری کشید؛ یکی از پاهایش به شدت آسیب دید، مدتی به عنوان فراری زندگی کرد و حتی زمانی که به صورت مخفیانه در مراسم تشیع جنازه پدرش شرکت کرده بود توسط نیروهای گشتاپو دستگیر شد و تا پایان جنگ در زندان ماند.

یکی از اهداف این برنامه، افزایش استفادهی مردم عادی از تجهیزات ورزشی و بهرهبرداری آنها از مزایای ورزش بیان میشود. این کار باعث میشود که کفشهای کاربردی و محبوب بیشتری تولید شوند. در نهایت، تنها چیزی که باعث شد رودولف را از زندان آزاد کنند، نبودن مکان کافی برای نگهداری از افراد مشکوک بود. چون نه تنها برقی برای این کار وجود نداشت بلکه به دلیل مشکلات کشور حتی با پول زیاد هم نمیتوانست آنها را خریداری کند. چون پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم، تلاش زیادی کردند تا ارتباط میان کفشها و حزب نازی را – که اکنون یک جهان از آن متنفر شده بودند – از میان ببرند.

ذکاوت، استعداد و پشتکار این دو برادر به گونه ای بود که کارگاه کفاشی کوچک آنها بزودی به کارخانه ای تبدیل شد و تولید کفش های ورزشی برادران داسلر در سال ۱۹۳۰ به ده هزار و پانصد جفت کفش دو و میدانی و ۱۸ هزار و پانصد جفت کفش فوتبال رسید. این بار تیم فوتبال آلمان غربی به مربیگری یکی از دوستانش به نام «هربرگر» هدف آدی شد. جالبتر آنکه او در مصاحبه زنده به خبرنگاران گفت که یکی از علتهای موفقیتش کفشهای خوبی بوده که به هنگام مسابقه پوشیده بوده است. یکی از این تلاشها که هنوز هم در تاریخ صنعت تولید کفش از آن یاد میشود، تبدیل دوچرخه به دستگاه برش بود. آدولف که از این پس مثل دوستانش او را «آدی» میخوانیم، پس از تمام کردن مدرسه به عنوان یک کارآموز در مغازه نانوایی مشغول به کار شد.

آنها نزدیک به سه سال فقط مشغول تولید کفشهای فوتبال با میخهای آهنی بودند. پروندههای زیادی برای برنارد تشکیل شد که بیشتر آنها مربوط به نتیجه سازی (تغییر نتایج فوتبال با پرداخت پول به تیم حریف) در فوتبال بود. آدی تمام تلاشش را میکرد تا بتواند از هر روشی و از هر ابزاری که میتواند برای رسیدن به بهترین نمونه از آن چیزی که در ذهنش داشت کمک بگیرد. ما برای ورزش کار میکنیم نه حزب نازی.» در کمال تعجب، فرمانده آن یگان از انهدام کارخانه صرفنظر کرد. اما در طول دوره آموزشی نظرش تغییر کرد. در حالی که آدیداس راه شکوفایی خود را ادامه می داد، سه شخص به نام های گری آدامز و دو همکار دیگرش یک کمپانی در کالیفرنیا را استارت زدند که هم قطار با ادیداس در تولید چوب های گلف فعالیت می کرد و اکنون تحت عنوان برند Taylor Made شناخته می شود.