تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

موسسان آدیداس یا همان برادران داسلر بدعت دیگری را نیز از خود برجا گذاشتند و آن اینکه برای نخستین بار در جهان تبلیغات، از چهره یک ستاره ورزشی برای بازار یابی استفاده کردند. در سال 1949، در پی بر هم خوردن رابطه برادران داسلر، آدولف شرکت آدیداس و رودولف شرکت پوما (Puma) را تاسیس کرد که این به یک رقابت تجاری بدل شد. در اواخر سال 2014 پس از اعلام کناره گیری اسپانسر مطرح آمریکایی از تمدید دوباره ی قرارداد با منچستر یونایتد بعلت هزینه های گزاف ، سایت های خبری ورزشی پر شد از خبرهای عقد قرارداد آدیداس با تیم منچستر یونایتد .

پس از مدتی آدی با خلاقیت خود و استفاده از استوک از این دمپاییها، کفشهایی برای ورزشهای فوتبال و ژیمناستیک دوخت. تیلرمید نیز برند گلف Ashworth را در سال ۲۰۰۹ خرید و شرکت Adam Golf نیز در سال ۲۰۱۲ به این خانواده اضافه شد.این برند آلمانی با شروع دههی ۲۰۱۰، عزمش را برای تبدیلشدن به برندی جامع در پوشاک و تجهیزات جزم کرد. همیشه یکی از مهمترین اهداف آدیداس لوازم تمرینی فوتبال و تجهیزات مربوط به آن بوده است.آدیداس یکی ازمهمترین شرکتها در ارائه تجهیزات تیمی برای فدراسیونهای بین المللی و باشگاههای فوتبال از جمله، بایرن مونیخ، رئال مادرید، چلسی، منچستریونایتد (از فصل ۱۶-۲۰۱۵)، آث میلان و یوونتوس (از فصل ۱۶-۲۰۱۵) خواهند ماند.

تاپی در آن زمان یکی از متخصصان سرشناس در زمینهی رفع ورشکستگی شرکتها بود، حرفه ای که با آن آیندهی خود را ساخت. ورزشکاران آلمانی در آن مسابقات از کفشهای این کارخانه استفاده میکردند و همین، موجب افزایش شهرت برند شد. هری امید داشت که از هر دو شرکت پول بگیرد، اما آدی به خشم آمد و مسابقات قهرمانی المپیک را تحریم کرد. متاسفانه هیچ گاه این دوبرادر با هم آشتی نکردند؛ هرچند هر دو در یک گورستان به خاک سپرده شد اند، اما تا جایی که امکان داشت از هم جدا به خاک سپرده شدند. آدیداس یک شرکت آلمانی چندملیتی است. آدیداس همچنین در سوم می سال ۲۰۰۵ به عموم اعلام کرد که شریک شرکت خود گروه سالومون را به قیمت ۴۸۵ میلیون یورو به AmerSports آمریکا فروخته است. شرکت این کفش را «اولین کفش هوشمند جهان خواند» که دارای قابلیت ریزپردازنده است و میتواند ۵ میلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد تا اینکه به طور خودکار سطح کفش را با محیط تطابق دهد.

البته اکثر این کارخانهها با شروع قرن بیستم به تولیدکنندگان کفش تبدیل شدند. تاپی پس از اینکه از پس پرداخت اقساط بدهی بر نیامد، در سال ۱۹۹۲ به بانک Credit Lyonnais اجازه داد آدیداس را بفروشد و آن بانک هم بدهی بدهکاران را به حقوق صاحبان سهام شرکت تبدیل کرد که البته در قانون بانکداری فرانسه غیرمعمول بود. در این شهر کوچک، اختلاف دو برادر منجر به بوجود آمدن دو کنسرن جهانی شد، در این شهر اکنون تنها دو درصد بیکار وجود دارد و هرتسوگن آوراخ به یکی از شهرهای ثروتمند آلمان تبدیل شده است. لوگوی آدیداس عمری معادل نیم قرن دارد. به این ترتیب بود که شرکت آدیداس خوش درخشید و مورد توجه همگان قرار گرفت.