تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

نام آدیداس مخفف نام بنیانگذار آدولف (“آدی”) داسلر است. هر چند این عبارت به خاطر اینکه مخفف کلمات All Day I Dream About Sport (تمام روز رؤیای ورزش دارم) افسانه محلی معروفی است، اما مخفف معکوس است، در واقع این اسم چمدانواژه ای از Adi (نام مستعار آدولف) و Das (از داسلر) است. شرکتی بزرگ و بین المللی است که درسال 1924 توسط یک شخص آلمانی به نام آدولف داسلر بنیان گزاری شد. خانواده داسلر تولید کفش را پس از جنگ جهانی اول در المپیک ۱۹۳۶ برلین شروع کردند ، ستاره دو و میدانی آمریکایی جسی اوونز کفشهایی را پوشید که طبق گفته ها هدیه ای از آدی داسلر بود. پس از وقفه های جنگ جهانی دوم ، آدی و برادرش رودولف (“رودی”) تلاش کردند که شرکت داسلر را بازسازی کنند ، اما یک مشکل شخصی بین این برادران در سال ۱۹۴۸ ایجاد شد و رودی شرکت پوما را تاسیس کرد.

هرچند بسیاری از مردم فکر می کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی ‘هر روز درباره ورزش رویا پردازی می کنم’ (به انگلیسی: All Day I Dream About Sport) است، اما در واقع این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است. روایت دوم این است که در سال 1943 و در طی بمباران برخی مناطق آلمان، وقتی که آدولف به همراه همسر و فرزندانش به یک پناهگاه زیرزمینی پناه می برد، رادولف هم به همراه خانواده اش به آنجا می آید. اما همسر آدولف در این میان به پس گرفتن کارخانه پرداخت و اعلام کرد که کارگاه و کارگران تصمیم به تولید کفش های ورزشی داشتند و در این کار موفق شد و کارخانه را پس گرفت و حتی آمریکایی های وارد شده به آلمان از طرفداران و متقاضیان این کفش ها شدند. دو برادر با این که در یک حوزه فعالیت داشتند، هیچ گاه به یکدیگر نپویستند و دائم در تلاش بودند فاصله موجود را افزایش دهند و تا حد امکان از هم فاصله داشته باشند.در سال ۱۹۴۸ و در اولین مسابقه فوتبال تیم ملی آلمان غربی پس از جنگ جهانی دوم، اکثر بازیکنان این تیم کفشهای پوما به پا داشتند.

فریتس والتر در خاطرات خود میگوید که چشم های آدی داسلر که همراه تیم به مسابقات جام جهانی برن رفته بود، دائما بر زمین دوخته شده بود و سب هربرگر سر مربی تیم که همه او را رئیس صدا می کردند، با تغییر هوا فریاد می زد، آدی استوکها را بزن! نتیجه این تلاش و همدلی در بازیهای جام جهانی ۱۹۵۰، زمانی که تیم آلمان غربی در فینال مسابقات به مصاف مجارستان میرفت خودش را نشان داد. در اولین مسابقه فوتبال بعد از جنگ جهان دوم در سال ۱۹۴۸، چند تن از اعضای تیم ملی فوتبال آلمان غربی، از جمله هربرت بوردنسکی، اولین مهاجم گل زن آلمان غربی، کفشهای پوما پوشیدند. آدیداس در سال ۲۰۰۱ به Adidas-Salomon AG تغییر نام داد به خرده فروشی مشغول شد. میشناسند. این نام تجاری با سابقه بیست و پنج ساله، پیشرو در تولید کفشهای تخصصی ورزشهای متهورانه است که اصطکاک زیادی برای سرآشیبیهای کوهستان، مسابقات دوچرخهسواری در کوهستان و صخرهنوردی دارند.

مهارت آدیداس در این است که پوشاک و کفش را برای هر ورزش، هر مُد و سبک و همچنین سلیقه هر ورزشکار به صورت تخصصی ارائه دهد. اگرچه بیشتر برای محصولات ورزشی زمستانی شناخته شده است ، Salomon همچنین صاحب شرکت تأمین کننده لوازم گلف TaylorMade بود. در حالت کفشی، در قسمت پاشنه در دوطرف نام تولیدکننده حک شده است و همچنین زیر پاشنه کفش هم آرمی حک شده است. رهبری ضعیف و نام تجاری چندگانه ، تغییر مداوم نامها باعث رشد کند شرکت آدیداس شد و باعث شد این شرکت بازار و اعتماد را از دست بدهد. آدیداس در دهه ۱۹۵۰ به طور مداوم رشد کرد زیرا بازیکنان فوتبال به کفشهای این شرکت روی آوردند که وزن آنها سبک بود و شکاف های پیچ خورده ای داشت. به این ترتیب بود که شرکت آدیداس خوش درخشید و مورد توجه همگان قرار گرفت.