تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

شرکت آدیداس در سال ۱۹۴۸ توسط آدولف داسلر پایه گذاری شد. آدی داسلر در سال 1978 درگذشت، و این شرکت در طی دهه 1980، علی رغم یک قرارداد نوآورانه تایید با گروه رپ Run-D.M.C، سازندگان آهنگ محبوب “My Adidas” (1986)، سقوط سهام بازار را تجربه کرد. برای سال های زیادی آدیداس بزرگترین نام در کفش های ورزشی بود، اما رقابت در دهه 1970 افزایش یافت، به ویژه از شرکت های جدید تری مانند نایک که وارد بازار شدند. در این لوگو سه خط موازی ، به کیفیت، انعطافپذیری، تسلط و نفوذ در بازار اشاره دارد. آدیداس در طول دهه 1950 به طور مداوم رشد کرد زیرا بازیکنان فوتبال به کفش های این شرکت روی آوردند، که از وزن کمی برخوردار بود و دارای روپوش های پیچ دار بود. در حالی که نام تجاری در ابتدا موفق بود، در نهایت یک قاضی تصمیم را به نفع آدیداس لغو کرد. در نهایت بعد از وارد شدن خسارتهای سنگین و کاهش فروش این برند جهانی، خانواده داسلر، برند را به قیمتی بسیار کمتر از ارزش واقعیاش به یک تاجر فرانسوی به نام «برنارد تاپی» (Bernard Tapie) فروختند.

همسرش نیز که تا آن زمان زندگی راحتی داشت با سخت شدن اوضاع، دوشادوش همسرش مشغول به کار شد تا از خانواده شش نفری خودشان محافظت کند. پیش به سوی جهانی شدن! در بازی های المپیک 1936 برلین، جسی اوونز، ستاره دوومیدانی آمریکایی کفش هایی به پا کرد که گفته می شود هدیه آدی داسلر است. تهران- ایرنا- شرکت آدیداس در پی فتح هفتمین توپ طلا توسط «لیونل مسی» با قرار دادن هفت مجسمه طلایی «بُز» مقابل برج ایفل در پاریس، به مرد آرژانتینی ادای احترام کرد. محصولات آدیداس پرفورمنس هدف خود را بر روی تولید لوازم مورد نیاز ورزشکاران در رشته های فوتبال، دو میدانی، بیسبال، بسکتبال، تنیس و گلف متمرکز کرده است. نمایشگر رایانه ای آدیداس دارای یک نمایشگر رایانه ای بود که به ورزشکاران امکان می داد میزان کالری سوزانده شده و سرعت آن ها را از جمله موارد دیگر بررسی کنند.

کف حمام مجموعه های ورزشی دارای باکتریها و ویروس هایی است که موجب بیماری ورزشکاران می شود. درحقیقت آن شرکتی هولدینگ و متشکل ازچندین شرکت ریباک و تیلرمید و رانتستیک است. آنها در اولین اقدام هولدینگ فرانسوی Sport Devel Oppement را خریدند که صاحب ۳۸.۸۷درصد از برند Salomon بود. در حالی که مجموعه فعلی آدیداس دارای کفش ورزشی تقریباً برای هر ورزش است، اولین جفت آدیداس سنبله های مخصوص دو و میدانی بود. نه تنها طی دهههای ۱۹۶۸۰ و ۱۹۹۰ اسپانسر بی چون چرای کفش و البسه مردان شمارهی یک تنیس جهان ایوان لندل و استفان ادبرگ و زن برتر تنیس استفی گراف بود، اما با این حال هر یک از این بازیکنان سبک طراحی گرافیکی مخصوص خود را در بازیها داشتند، که در عموم مردم هم به فروش میرسیدند.

این شرکت سپس با معرفی در فوتبال در سال 1963 مجموعه ای از کالاهای ورزشی را تولید کرد. طراح جرمی اسکات، که اکنون مجموعه کاملی از کفش های کتانی آدیداس را با نام خود دارد، همکاری خود را با این برند سال ها قبل آغاز کرد، زمانی که آدیداس نسخه ای از کفش ورزشی Forum Hi را با چهره طراح تولید کرد. نایک سعی کرد مانع از عرضه کفش های کتانی فوقانی بافته شده توسط آدیداس شود اما موفق نشد برای همین است که هم اکنون این برند روند بزرگی را در پیش رو دارد. آدیداس اولین برندی بود که میکروچیپ را در طراحی کفش های ورزشی خود وارد کرد. سفارشات و فروش آدیداس به گونه ای بود که تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم، این شرکت 200هزار جفت در هر سال کفش می فروخت.