تاریخچه آدیداس – ADIDAS – فوتبال کالا

امروز می خواهیم با هم برند آدیداس را به صورت کامل بررسی و تحلیل کنیم. در سال 1947 برادرها به صورت کاملا رسمی از یکدیگر جدا شدند و رادولف شرکتی را به نام رودا تاسیس کرد که بعدها به پوما تغییر نام داد و به همین نام نیز مشهور شد. عده ای که طرفدار آدیداس بودند و عده ای که طرفدار پوما. هری ورزشکار آلمانی بعد از بستن قرارداد با آدیداس از پوما نیز هزینه ای را دریافت کرد و قراردادش با آدیداس را لغو کرد. در واقع دو شرکت پوما و آدیداس شهر هرتسوگن را به دو قطب تقسیم بندی کرده بودند. در واقع اولین کارگاهی که آدولف برای خودش به وجود آورد تا در آن کار تولیدی را انجام دهد، خشک شویی مادرش بود. در واقع این اولین بار بود که آدولف و شرکت آدیداس تصمیم گرفته بود که نقش اسپانسری به خود بگیرد. از آنجایی که اطرافیان آدولف او را آدی صدا می کردند او تصمیم گرفت که برند خود را بهره گیری از اسم مستعار خود ، آدیداس انتخاب کند و این چنین شد که برند آدیداس در سال 1924 ثبت شد.

زیرا با مطالعه ی آن می توانیم تمامی فراز و فرود های آن برند را متوجه شویم و بدانیم که این اگر امروزه به موفقیت چشم گیری رسیده است ،چه مسیری را طی کرده تا توانسته به این جایگاه برسد. و انواع تجهیزات ورزشی، حتی تجهیزات بدنسازی رسیده است. شرکت آدیداس در زمینه طراحی، تولید و توزیع انواع کفش، کفش ورزشی، پوشاک ورزشی ، عینک و … در این سال آدولف به همراه همسرش کیت توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شدند اما پس از اینکه اعتراف کردند که در این کارخانه قصدشان تولید کفش های ورزشی بوده، بخشیده شدند و حتی بعد از آن خود مسئولین و نیروهای آمریکایی نیز مشتری کفش های ورزشی آدیداس شدند. سپس آدولف برای اولین بار در سال 1920 شروع به تولید کفش های ورزشی در خشک شویی مادرش کرد. پدر آدولف داسلر یک کارگر تولیدی کفش در 20 کیلومتری شهر نورنبرگ بود و مادرش در یک خشک شویی کار می کرد، آدولف پس از اتمام مدرسه اش در کنار پدر خود در کارگاه تولیدی کفش مشغول به فعالیت شد اما پس از مدتی مجبور به شرکت در جنگ جهانی اول شد.

آدولف متوجه شد که برای هر ورزش، کفش اختصاصی وجود ندارد و این موضوع یعنی نبود کفش مناسب و مخصوص مطمئنا در میزان کارایی و عملکرد ورزشکاران اثر منفی خواهد داشت. آدولف داسلر با کمک برادرش رودولف در سال ۱۹۲۴ کار تولید کفشهای ورزشی شروع کردند اما در ادامه مسیر به خاطر اختلافاتی که بینشان به وجود آمد رودولف از این شرکت جدا شد و شرکت و برند پوما را تاسیس کرد. در جریان تقسیم اموال که بعد از اختلاف عمیق برادران داسلر به وجود آمد از کارمندان و بخش تولید شرکت خواسته شد که بین آدی و رودولف یکی را انتخاب کنند.

در سال 1936 آدولف با یک ساک پر از کفش های ورزشی به محل برگزاری المپیک رفت تا بتواند جسی اونز که یکی از قهرمانان المپیک بود را متقاعد کند تا از کفش های برای شرکت در مسابقه استفاده کند. قصهی آدیداس از یکی از شهرهای آلمان و بعد از جنگ جهانی اول شروع میشود. سفارشات و فروش آدیداس به گونه ای بود که تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم، این شرکت 200هزار جفت در هر سال کفش می فروخت. این لوگو به گونه ای طراحی شده که حتی کودکان به راحتی آن را تشخیص می دهند و این موضوع نکته ی بسیار مهمی در طراحی لوگو آدیداس است. هرچند سندل های ادیلت با خطهای سفید و آبی پنجاه سال پیش تولید میشدند، اما رنگهای جدید و متنوعی از آنها در حال تولید است (سیاه، قرمز، سبز، نارنجی، قهوه ای، زرد، صورتی، طلایی، نقره ای).