تاریخچه جالب شرکت آدیداس – شهر کفش

بهعلاوه، آدیداس اسپانسر یکی از تیمهای بیسبال در نیویورک نیز شد. تهران- ایرنا- شرکت آدیداس در پی فتح هفتمین توپ طلا توسط «لیونل مسی» با قرار دادن هفت مجسمه طلایی «بُز» مقابل برج ایفل در پاریس، به مرد آرژانتینی ادای احترام کرد. در واقع آدیداس پس از گسترش دامنۀ تولید محصولاتش در هر گوشه از دنیا، این پیشرفت را با طرح سه برگ بر روی سه خط معروفش نشان داد. در جام جهانی گذشته آدیداس در کنار تیم ملی آلمان، اسپانیا، فرانسه و آرژانتین تجهیزات تیم های ملی شش کشور دیگر را نیز تامین کرد. اما در همهی این لوگوها، یک نماد واحد به چشم می¬خورد: “سه خط موازی” که معرف محصولات این شرکت از گذشته تا به امروز بوده است. لوگوی آدیداس (adidas) ماجراهای جذاب و پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است تا به لوگوی فعلی تبدیل شود. بی برقی های متناوب آنها را آزار می داد و در بدترین شرایط با پدال های مولد برق کار می کردند.

آدیداس با رسیدن به این مهم به شرکت گلف Taylormade و Maxfli رسید، شرکتهایی که امکان رقابت با شرکت گلف نایک را فراهم میآوردند. تا اینکه روبرت دریفوس فرانسوی در سال ۱۹۹۳ آن را با قیمت بسیار بالایی خریداری کرد و ناجی برند آدیداس گردید. تاریخچه آدیداس در شهر هرتسوگن آوراخ (Herzogenaurach ) شهری کوچک است شروع شد , این شهر کوچک با ۲۴ هزار نفر جمعیت در نزدیکی نورنبرگ واقع در جنوب آلمان. در سال ۱۹۲۰ آدولف داسلر (Adolf Dassler) جوان بیست ساله آلمانی شروع به ساخت کفشهای ورزشی کرد و سعی کرد که کفشهای زیبا و با کیفیت را تولید کند. داستان شروع فعالیت این برند مشهور ورزشی ابتدا در شهر کوچک باواریا «Bavaria» در آلمان شروع شد. بنابراین پیتر مور در سال 1990 با تکیه بر این هدف، سومین نسخه از لوگوی سه خط آدیداس را طراحی کرد.

چون خانواده و دوستان او را آدی (Adi) صدا می کردند او از کلمه Adi و سه کلمه از نام خانوادگی خود استفاده کرد، و نام Adidas را برای شرکت و محصولات خود برگزید. در این سال تیم ملی آلمان با کفش های آدیداس که دارای استوک پیچی بود و برای نخستین بار در تاریخ فوتبال از آن استفاده می شد، به عنوان قهرمانی جهان دست یافت. وی با کمک برادرش رودولف در سال ۱۹۲۴ کار تولید کفشهای ورزشی را آغاز کرد. این شرکت محصولات و پارچه لباس تیمهایNBA، NBDL و WNBA و نیز مدل کفشهای ورزشی سوپر استار، شبیه به رنگ لباسها را درست میکرد. نام آدیداس امروزه نه فقط برای ورزشکاران و علاقمندان به ورزش، بلکه برای اشخاص دیگر به عنوان استاندارد کیفیت لباس و تجهیزات ورزشی شناخته می شود. هاینریش شوگلر که سالها برای داسلر کار کرده است در این زمینه میگوید:« او اول ما را به زمین ورزش می فرستاد، برایش تحقیق در آن رشته ورزشی خیلی مهم بود.

در سال ۲۰۰۵، نمایندگی آدیداس برای اولین بار کفشی با عنوان (Adidas1) را روانه بازار کرد که اولین کفش ورزشی دارای میکروپروسسور بود. با بازداشت رادولف توسط نیروهای آمریکایی در سال 1943، این شائبه برای او به وجود آمد که آدولف او را لو داده است و سال های بعد رادولف این امر را دلیل جدایی از برادرش و در نتیجه، تاسیس شرکت پوما دانست. در دهه چهل میلادی امواج جنگ خانمانسوز دوم جهانی، برادران داسلر را نیز به کام خود فرو برد . محصولات آدیداس پرفورمنس هدف خود را بر روی تولید لوازم مورد نیاز ورزشکاران در رشته های فوتبال، دو میدانی، بیسبال، بسکتبال، تنیس و گلف متمرکز کرده است.