تاریخچه لوگوی برند آدیداس کفشهایی که برای پیمودن جهان طراحی شدند

۷۰ سال پیش ، آدولف داسلر مارک ورزشی آدیداس را تاسیس کرد و یک سال پس از آن برادرش ، رودولف داسلر ، نام تجاری پوما را ایجاد کرد. چون رودولف که نمیخواست کسی آدیداس بپوشد به آنها یک جفت کفش مجانی پوما میداد! شاید تنها کسی که توانست وسط این دعوا این دو برادر را به سخره بگیرد و به طور ضمنی زشت بودن کارشان را نشان دهد، دوندهای به نام «آرمین هری»، (Armin Hary) بود. بعد از مدتی شهر به «شهر سر به زیرها» معروف شد، چون مردم موقع راه رفتن به کفشهای هم نگاه میکردند تا ببینند چه کسی پوما پوشیده و چه کسی آدیداس! دعوای بین این دو برادر که با یک سو تفاهم شروع شده بود به مسخرهترین شکل ممکن و تا روز مرگشان ادامه پیدا کرد. آدیداس کفشهای وی را با نام و لوگو مسی تا سال ۲۰۱۷ عرضه میکرد و از سال ۲۰۱۸ نام کفشهای او را به نمسیس (nemeziz) عرضه کرد.

در المپیک تابستانی ۱۹۶۰، پوما با پرداخت پول به آرمین هری دونده دو سرعت ۱۰۰ متر آلمان، از وی خواست که کفشهای پوما را در مسابقات بپوشد. لوگوی سه پره که در جریان المپیک 1972 مونیخ برای گسترش بیشتر در بازار ایجاد شد، اشاره به تنوع محصولات آدیداس دارد. 3. آدیداس اقدام به ایجاد محلی به نام «پارک آدیداس» در بوستون آمریکا کرد که هیچکس حق نداشت پوشاکی به غیر از برند آدیداس به تن داشته باشد. آدیداسِ امروز توانسته تحولی جدید ایجاد کند و در زمینهی تولید کفش و وسایل ورزشی، دنیایی متفاوت، سالم و پر از انرژی بسازد. معتبرترین برند ورزشی جهان که خاستگاه آن آلمان است، بالاخره به عنوان اسپانسر تیم ملی فوتبال کشورمان با فدراسیون فوتبال قرارداد بست و شاگردان کی روش با لباس جدید خود در اولین دیدار به مصاف قطر رفتند. دنیایی که در آن برای حفظ محیط زیست با شرکتهای تولید کاغذ و قطع کنندهی درختان قطع همکاری میکند.

نام اولیه آدیداس بر خلاف تصویر مردم که تولد آن را در سال 1948 می دانند، به سال 1924 برمی گردد. 4. آدیداس، نام اولیه برند نبود. اولی سه خط به موازات هم بود که روی محصولات اولیه قرار میگرفت. دومی علامت امروز آدیداس اوریجینالز است که به محصولاتی با جنبهی ورزشی کمتر اختصاص دارد و سومی همان سه خط پلکانی است که امروز میشناسیم. آدیداس، اعلام کرده که که این سه خط از لحاظ علمی و پزشکی موجب توازن و تعادل شخص می شوند. در پارک آدیداس، هیچ کس حق نداشت که پوششی به غیر از برند آدیداس داشته باشد وگرنه لباس یا کتانی اش به عنوان تنبیه به درخت های همان محل آویزان می شد.

2. «میکرو پیسر» اولین کتانی آدیداس بود که دارای فن آوری کامپیوتری بود. لباسهای تنیس آدیداس دارای فن آوری ClimaCool است که این فن آوری رامیتوان در لباس و کفش ورزشکاران دید. دو پسرش نیز مسئول جمعآوری لباسهای کثیف از خانهها شدند. این دونده هم این کار را کرد ولی بعد از مسابقه و در جشن پیروزی دوباره آدیداس پوشید! تولید کننده کفش آلمانی آدیداس سالگرد 65 سالگی تأسیس خود را در سال 2014 جشن گرفت. شرکت بزرگ آلمانی که توانست طی سالیان گذشته خود را به عنوان معتبرترین برند ورزشی جهان معرفی نماید، در اصل در سال 1924 توسط یک آلمانی به نام «آدولف داسلر» با نام «گبرودر داسلر شوفابریک » تاسیس شد و بعدها در سال 1948 نام «آدیداس» به خود گرفت. اما تاریخ دو کنسرن بزرگ لوازم ورزشی جهان یعنی آدیداس و پوما در این شهر نوشته شده است. او مخفف اسمش، یعنی ادی را با اول فامیلیاش، یعنی داسلر ترکیب کرد و برند «ادیداس» یا همان آدیداس خودمان را راه انداخت.