داستان برند: آدیداس؛ کفشهایی که برای پیمودن جهان طراحی شدند – زومیت

آدیداس یک شرکت هلدینگ است و شرکت تولید پوشاک ورزشی ریبوک، شرکت لوازم گلف تیلورمید و شرکت راک پورت زیر مجموعه آن به حساب میآیند.آدیداس بزرگترین تولید کننده لوازم ورزشی در اروپا و دومین شرکت بزرگ تولیدی لوازم ورزشی در دنیا به شمار میرود. آدیداس گلف لباس، کفش و تجهیزات ورزشی مردان، زنان و جوانان میفروشد. در همین حال آدیداس کفشهای ورزشی گران قیمت خود را با استفاده از چرم کانگرو تولید میکند. آنها با همکاری شرکت شیمیایی آلمانی BASF کفیهای نرمی برای کفشهای مخصوص دویدن طراحی و تولید کردند.در سال ۲۰۱۵، برنامهی ونجسالهی جدید آدیداس با عنوان Creating the New برای توسعه رونمایی شد. ابتدا ورزشکاران حرفهای آمریکایی جذب کیفیت بینظیر و طراحی مثالزدنی این برند شدند و بهمرور، ورزشکاران دیگر و مشتریان کفشهای عادی نیز بهجمع مخاطبان آدیداس در آمریکا پیوستند. آدولف نیز در 18 آگوست 1949، شرکت «آدیداس» که مخفف نامش آدی داسلر بود را تاسیس کرد.هرچند بسیاری از مردم فکر می کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی «هر روز درباره ورزش رویاپردازی می کنم» ( All Day I Dream About Sport ) است، اما در واقع، این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است.

آدیداس در اواسط دههی۱۹۷۰ شروع به تولید کفش کریکت کرد، که اولین هدف تجاری آنها استرالیا بود. آدی که همیشه فردی خلاق بود، دستگاهی با استفاده از دوچرخه ساخت که وظیفهی برش کفش را انجام میداد.آدی داسلر در اولین کارگاه تولیدی کفش خوددمپایی روفرشی اولین محصول تولیدی کارگاه داسلر بود. المپیک ۱۹۲۸ آمسترداک عطفگاه اول در تاریخ این شرکت آلمانی بود. نام کمپانی در حقیقت ترکیبی است از “آدی”، و “داسلر”؛ هرچند که به عنوان مجموعه حروف اول در کلمات جمله “All Day I Dream About Sport” (تمام روز را در رویای ورزش هستم) نیز در بین مردم شناخته میشود. نام این برند ترکیبی از نام صاحب آن و همچنین شعار او “All Day I Dream About Sport” میباشد. در قسمت کفش مانند این سندل در دوطرف پاشنه نام تولیدکننده وجود دارد و همچنین زیر پاشنه آرمی شرکت هم حک شده است. در حال حاضر آدیداس فروشندهی تمامی ۳۰ حق فروش فدراسیون ملی بسکتبال است (بعد از ادغام ریبوک به جای آن آمد) و حامی مالیتعداد زیادی از بازیکنان گذشته و حال بسکتبال مثل کریم عبدالجبار و تریسی مک گاردی و همچنین مارکوس کلارک، دویت هاوارد، چاونسی بیلاپس، دریک روز، کوینسی پاندکستر، براندون نایت، اریک گوردون، مایکل بیسلی، جان اسمیت، دامیان لیلارد، جرو هالیدی، تیم دونکان، جرمی لین، ایمان شومپرت، جوروین جورج و جان وال بوده است.

یک سال بعد آدیداس علامت خود و آرم سه نوار را ثبت بین المللی کرد. آدیداس در حتل حاضرمجموعه لوازم ورزشی تیم کریکت انگلستان را تأمینمیکند. آدیداس گلف بخشی از شرکت آدیداس است، تولیدکنندهی البسه ورزشی آلمانی و بخشی از Adidas Group که متشکل از شرکت لباسهای ورزشی ریبوک، شرکت گلف TaylorMade-Adidas و Rockport است. قهرمان سه دوره از مسابقات جودو به عنوان سفیر این شرکت برای خط تولید لباسهای جودوی برزیل به این شرکت پیوست. در سال ۱۹۹۳، تاپی شرکت را به مجموعهای از سرمایهگذاران اروپایی به مبلغ ۳۷۱میلیون دلار فروخت. برند آلمانی در سال ۱۹۸۹، بیش از ۷۷میلیون دلار متضرر شد و در سال بعد، خانوادهی داسلر کل شرکت را به مبلغ ناچیز ۲۸۹میلیون دلار به کارآفرین ۴۷سالهی فرانسوی بهنام برنارد تاپی فروخت.مجسمهی یادبود آدی داسلرتاپی سیاستمدار و فردی عاشق خودنمایی بود.

آدولف نیز ساختمانی را تصاحب کرد که قرار بود کارخانهی جدید بشود. امروزه برند آدیداس بهترین مدل های کفش های ورزشی و کتانی را طراحی کرده است که از میخ های پلاستیکی و کاری بسیار سیک و مقاوم استفاده کرده است که در عین حال بسیار خوش پا هم هستند. آدیداس، بزرگترین تولیدکنندهی لباس ورزشی در اروپا و دومین تولیدکننده پس از نایک در جهان محسوب میشود. Ashworth (لباس) در سال ۲۰۰۸ تبدیل به شرکت گلفی کاملاً تابع TaylorMade و آدیداس و مکملی برای پارچههای کاربردی مصنوعی آدیداس گلف شد. آدیداس گلف لباس، کفش و لواز ورزشی با آرم آدیداس تولید میکند. Adidas Groupبه خاطر ارائه دامنهی وسیعی از محصولات در مرکز سه بخش اصلی آدیداس، ریبوک و TaylorMade آدیداس گلف، یکی از سرآمدان در صنعت کالاهای ورزشی است. با گسترش محصولات آدیداس، آدولف داسلر علامت جدیدی برای شرکت و محصولات خود انتخاب کرد. آدیداس، (به آلمانی: Adidas) شرکت پوشاک آلمانی است، که مقر اصلی آن، در شهر هرتسوگنآوراخ در ایالت بایرن قرار دارد.