داستان برند آدیداس برندی برای برنده شدن – خانه سرمایه

هرچند بسیاری از مردم فکر می کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی ‘هر روز درباره ورزش رویا پردازی می کنم’ (به انگلیسی: All Day I Dream About Sport) است، اما در واقع این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است. آدولف نیز در ۱۸ اوت ۱۹۴۹، شرکت آدیداس که مخفف نامش آدی داسلر بود را تأسیس کرد. آدیداس (Adidas) شرکتی بینالمللی است که در شهر هرتسوگنآوراخ آلمان تأسیس شده و مرکز مدیریتش نی در این شهر قرار دارد. شاید همینجا، بزرگترین طعنه به مسئولان ایرانی زده شده است؛ درحالیکه کشور بزرگی مانند ایران از گرفتن میزبانی رقابتهای آسیایی یا حتی میزبانی متمرکز بازیهای مهم در ایام کرونا، ناتوان مانده، قطر، کشوری که در زمان پیشرفت ایران، انگشت به دهان مانده بود، قرار است برگزارکننده یکی از مهمترین اتفاقات ورزشی دنیا یعنی جام جهانی باشد.

آنها بعد از جام جهانی اعلام کردند هیچ قراردادی با ایران ندارند و به دلیل تحریمهای اعمالشده حتی همان قرارداد تجاری قبلی را هم که میتوانستند از ایران پول دربیاورند، «هوا» کردند. تیم ملی فوتبال ایران، بعد از انقلاب هرگز به سراغ کمپانی «نایکی»، همان برندی که الان یکی از پیراهنهایش دست ابراهیم رئیسی است، نرفته است. این خط تولید به نام ” Adidas by Stella McCartney” شهرت یافت وظیفه این خط تولید، طراحی و تولید پوشاک و لوازم ورزشی زنانه است، که هم چنان به کار خود ادامه می دهد. در ادامه نگاه کوتاهی به کفش های اورجینال برند آدیداس می اندازیم و خصوصیات کفش های اصل آدیداس را بررسی می کنیم. چند روز پیش بود که ابراهیم رئیسی برای شرکت در ششمین اجلاس سران اوپک گازی و دیدار با سران کشور قطر، راهی دوحه شد و مورد استقبال شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، قرار گرفت.

جدا از سرمایه گذاری تبلیغاتی در صنعت موسیقی برند آدیداس با در نظر گرفتن هزینه های هنگفت تبلیغاتی همواره نام خود را به عنوان برترین تولید کنندگان وسایل ورزشی در معرض دید عالقه مندان ورزشی قرار داده است. در تولید این پیراهن از آخرین تکنولوژی روز و حرفهای بهره بردهاند که قرار است در دمای وحشتناک قطر، اجازه ندهد این پیراهن ذرهای سنگینتر از قبل شود؛ حتی با توجه به میزان عرق شدید بازیکنان. گو اینکه میشود با استفاده از جمله «حمایت از تولید داخلی» تا حدودی شکست در این مورد را توجیه کرد؛ ولی واقعیت این است که به واسطه تحریمها، به فوتبال ایران حتی پیراهن هم نمیدهند!

حال با همین مقدمه کوچک میشود به سرنوشتی که یک تصمیم سیاسی برای ایران رقم زده برگشت و آثارش را حتی در پیراهن تیم ملی ایران دید. نماد این شرکت طرحی ساده و در عین حال بی¬نظیر است که توسط همگان شناخته شده است. نکته جالب در مورد ازدواج دایی مهریه همسرشان است. اینکه چرا این پیراهن با شماره ۲۲ به رئیسجمهور ایران تقدیم شده هم دلیل مشخصی دارد و آنهم میزبانی قطریها در سال ۲۰۲۲ از رقابتهای جام جهانی است. اینکه چرا این پیراهن با شماره 22 به رئیسجمهور ایران تقدیم شده هم دلیل مشخصی دارد و آنهم میزبانی قطریها در سال 2022 از رقابتهای جام جهانی است. ادعای میزبانی از تورنمنتهای بزرگ با توجه به زیرساختهای موجود در ایران، توقع زیادی است؛ ولی ورزش ایران، بهویژه فوتبالش، در جزئیترین مسائل هم از دنیای روز فوتبال عقب افتاده است.